Výstup na Lovoš

Dne 15. října ( sobota ) se 10 žáků ZŠ Karla IV. zúčastnilo výstupu na vrch Lovoš. Žáci pod vedením paní učitelky Jitky Bedenkové a pana učitele Pavla Vobůrky započali svůj další výlet na železničním nádraží v Ústí nad Labem, odkud se vlakem přesunuli do Lovosic. Z místního nádraží již děti vyrazily na pěší túru, během níž plnily několik úkolů.

Základním a již opakovaným úkolem byla orientace v místním terénu pomocí mapy a turistických značek. Děti během svého výstupu rozpoznávaly druhy dřevin, stopy zvěře a sledovaly místní naučnou stezku. Podle Keltského stromového kalendáře si také našli svůj vlastní strom. Po-té si děti v kapesním atlasu vyhledaly jeho vlastnosti a pokusily se je porovnat se svými. Posledním úkolem bylo vybrat si dva libovolné stromy, u kterých děti určovaly jejich druh, přibližnou výšku, obvod kmene, frotáž kůry a důvod proč si jej zvolily. Nejoblíbenější částí tohoto posledního úkolu bylo provést frotáž kůry stromu. Čistý papír žáci přikládali na kůru svých vybraných stromů a pomocí voskovek ji obtiskli v různých barevných odstínech na papír.

Odměnou za výstup na vrch Lovoš ( 570 m ) byl pro děti i jejich učitele překrásný rozhled na České středohoří.