Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách

dsc_0009

dsc_0009Dne 19.11.2013 se naše škola zapojila do projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách organizovaného Člověkem v tísni.  V 9.třídě se uskutečnila projekce filmu upozorňujícího na bezpráví totalitního režimu. Žáci viděli dokument Postavení mimo hru, který vypráví o osudu našich hokejových reprezentantů z let 1947 a 1948. Ti se stali pro nastupující komunistický režim nebezpečnými, a proto museli zmizet národu z očí. Byli uvězněni a odsouzeni v procesu s vyloučením veřejnosti k mnohaletým trestům. Byli postaveni mimo hru.

Projekce se zúčastnila i paní Chalupová, která vyprávěla dětem svůj životní příběh,v mnohém podobný příběhu hokejistů. I ona byla totalitním režimem odsouzena za vlastizradu a prožila 9 let ve věznicích a pracovních táborech.  Měli jsme tak ojedinělou příležitost debatovat o 50. letech minulého století s pamětníkem. Beseda byla plná emocí, vzpomínek, smutku, ale i naděje. Naděje, že se už nic podobného nebude opakovat.

Mgr. Michaela Bašusová